21 Mart 2015 Cumartesi

Ev yapımı peeling kremi

Uzun süre sonra yine merhabalar,

günler geçiyor, hayat devam ediyor, biz de her gün yeni bir şey öğreniyoruz...
Bu bizi korkutan ve artik her gün kremlerimizde, şampuanlarımızda, diş macunumuzda, makyajlarımızda, banyo tuzumuzda, vücut yağımızda karşımıza çıkan mineral oil, fragrance, DHA, vaselin, talcum, petrolatum, paraben, paraffin wax, silica, petrol wax, PPD, propilene glycol, SLES, SLS, TEA, triclosan, ALS, EDTA, geraniol, mineral wax, gloxal, cinnamal, eugenol, homosalate, coumarin, dimethiconol, butylene glicol, flourista, alumina, ammonium alum, aluminium chlorohydrate, aminflour, aminflourid, ALES, isoeugenol ve arkadaşları var ya.... ne kadar zarar verdiklerini ancak sağda solda kötü haberler çıkınca araştırmaya merak ediyoruz. 
Geçen gün kendimi ev yapımı yüz kremlerinin, şampuanların ve peeling kremlerinin tariflerini yazan bir sayfada buldum. Merak ettim ve denedim. İyi ki denedim, yüzüm kendine geldi.
Bu tarifleri Sizinle de paylaşmak istiyorum.

Malzemeleri artik internetten  de satın alabilirsiniz., veya herhangi bir organik dükkandan.

İlk denediğim yüze uygulayan peeling kremi oldu, çünkü bütün malzemeleri evde mevcuttu. 

Peeling kremi 
  Malzemeler:

5 ml zeytin yağı
20 gr shea yağı
6 gr balmumu
3/4 fincan ince öğütülmüş deniz tuzu
10 damla greyfurt yağı yada herhangi bir uçucu yağ

Shea yağını balmumuyla beraber buharda eritelim, suyu fazla kaynatmadan. Sonra zeytin yağını ekleyelim ve iyice karıştıralım. Ateşten alıp biraz soğuyana kadar devamli karıştıralım, en son da tuzu ve uçucu yağı ekleyelim ve bütün malzemeleri  homojen hale gelene kadar karıştırmaya devam edelim. Kremimizi temiz, kapaklı bir cam kavanoza saklayalım. Kullanması duş aldıktan sonra uygun olur, çünkü derimiz o zaman iyiçe yumaşar. Yüzümüze yumuşak, yuvarlak hareketlerle yedirelim yada vücudumuzda kuru, sert yerlere uygulayalım. Kullandıktan sonra iyice durulayalım sonra kalan yağı bir havlu yardımıyla yedidelim. Hafta bir uygulamak üzere derimizi canlandıralım ve kendimize bir iyilik yapalım...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder