Biz Kimiz

AGi JUDiT KiRiŞOĞLU KiMDiR?
Macaristan’da doğdu ve büyüdü. Henüz ilk okul yıllarında Kodaly metoduyla yakından tanıştı. Üniversiteyi gıda mühendisi olarak bitirdi ve mezuniyet sonrasında sekiz sene bir çikolata fabrikasında mesleğini sürdürdü.
Yolu İstanbul’a düştüğünde bu şehirden ve insanlarından çok etkilendi, ve 2003 yılında eşiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.
Kızları doğduktan sonra içindeki çocuk ruhunu yeniden keşfetmesiyle yeni bir başlangıç daha yaptı. Kızlarını Orff derslerine götürdüğünde kendisini de en az onlar kadar mutlu hissettiğini fark etti. Ve o günden beri hem yurtdışında hem de Türkiye’de birçok Orff eğitime katıldı.

Uzun süredir devam ettiği çevirmenlik çalışmalarına Elvan L. Eti ile Yapı Kredi tarafından yayınlanmış "Tomurcuk ve Sevecen" adlı seriyi çevirerek devam ediyor. Yeni açtıkları www.yaramazteyzeler.blogspot.com isimli bu bloglarında da doğal yaşam reçeteleri, sağlıklı yaşam alternatifleri, zarar vermeyen doğal deterjanlar, masallar, masal terapi, doğal annelik üzerine yoğunlaşıyorlar.
ELVAN L. ETi  KiMDiR?
Hayattan ne istemesi gerektiği konusunda öğretilenlerle, aslında ne istediği arasında bir seçim yaptığında otuz yaşına ulaşmıştı. O zamana dek ülkenin dört bir yanında kazmadık ören yeri hatta dalmadık batık bırakmadı. Ama asıl arayışın insanın içinde yapılması gerektiğini ve bunun çok sevdiği arkeolojiyle değil, bir ustayla mümkün olabileceğini sezmesi kolay olmadı. İlk masalını 9 yaşında yazmıştı, ikinci masal için tam 24 yıl bekledi...

Yogayla 2006 yılında tanıştı. İkinci masalını bu tanışmadan üç ay sonra yazdı. Bedenini bir çocuk gibi esnetebilmek, zihnini ve kurallara yenilmiş kalbini de esnetmiş, özgürleştirmişti. Bir yaşındaki Eda Liza’ya doğum günü hediyesi olarak yazdığı masala onu ulaştıran değerli ustası Nazmi Gür’dür. Eğitimine hala Gurudwara Ashram’da devam etmektedir.

Yolculuğu, zaman içinde ona hiç beklemediği kapılar açmıştır. Doktora aşamasında akademik çalışmalarını sonlandırmaya karar verdiğinden beri ilgisini çocuklar üzerinde yoğunlaştırdı. Yogaya bağlılığını çocuklarla buluşturması 2010 yılının Şubat ayında Aylin Tokcan’ın eğitmenliğinde Yogalin’den aldığı sertikifayla oldu. O tarihten başlayarak çeşitli yoga merkezlerinde ve anaokullarda çocuk yogası ve aile yogası dersleri vermektedir.
Hala hikayeler yazmaya ve oyunlar düşünmeye devam etmektedir. Son iki yıldır Agi Judit Kirişoğlu ile birlikte Yapı Kredi Yayınevi için Macarca’dan Türkçe’ye Tomurcuk ve Sevecen’in maceralarını çeviriyor. Ayrıca kendi arayışlarından yola çıkarak www.yaramazteyzeler.blogspot isimli blogda yazmaya devam ediyorlar.

Ayrıca bu yazımızı da okuyabilirsiniz :  " Bu Yolculuk Nereye? "

 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder